Jajka wielkanocne w prezencie

 

Jajkiem podzielimy się na początku wielkanocnego śniadania. Zapewnić ma to nam szczęście, zdrowie i pomyślność na cały rok.DSC_0916

Dawniej dawano też jajka własnoręcznie zdobione w prezencie. Ten zwyczaj przetrwał w kościele w Luksemburgu, gdzie w Niedzielę Wielkanocną jajka rozdawane są po mszy wszystkim obecnym. Są to jajka malowanki,inaczej kraszanki lub byczki czyli barwione na jeden kolor, bez żadnych wzorów.

W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, które miałam przyjemność odwiedzić podczas mazurskiego rejsu pokazano wiele technik zdobienia jaj.

DSC_0429-001

Kraszonki, na których wzory wyskrobywane były na zabarwionym jajku przy pomocy ostrej szpileczki, noża lub żyletki. Była to technika bardzo trudna wymagająca wiele cierpliwości i precyzji.

Oklejanki, na których z sitowia zdejmowano zewnętrzną warstwę i wydobywano miękki rdzeń rośliny nazywamy duszą. Duszą oklejano jajka używając do tego specjalnego kleju domowej roboty. Aby jajko było bardziej kolorowe dekorowano je dodatkowo kolorowymi nitkami wełnianym.

I oczywiście najbardziej popularne pisanki czyli jajka ozdabiane techniką woskową (batikową). Polegała ona na nałożeniu na jajko wzoru z roztopionego wosku metoda pisania. Wosk szybko zasychał i następnie wkładano go do barwnika.

Po wyjęciu okazywało się, że w miejscu, gdzie był zrobiony woskowy wzór barwnik się nie przyjął i to właśnie niezabarwione miejsca stanowiły wzór.

Pamiętam, jak z moją mamą i babcią w ten sposób właśnie zdobiłyśmy jajka na święta. To bardzo miłe i wzruszające wspomnienie.

Tak więc kochani dzielę się z Wami tymi kolorowymi jajkami.

A te piękne kraszonki zrobione metodą rytowniczą to dzieło mojego szwagra Lucka Zytki.DSC_0911

Zawsze podziwiałam jego cierpliwość i precyzję.

DSC_0914

To mój wielkanocny prezent dla Was!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.