Już naturalnie mam tylko cień……..

Już prawie wszystko mam na pilota
już naturalnie mam tylko cień”   IMGP0676

Andrzej Poniedzielski

Coraz częściej zastępują nas wszelkiego rodzaju urządzenia. Tysiące gadżetów, które mają ułatwić nam życie.

Już prawie wszystko mam na pilota,już naturalnie mam tylko cień”- śpiewa mój ukochany Andrzej Poniedzielski, którego poetyckie skojarzenia wielbię od dawna.

Wygoda, łatwość, szybkość- to liczy się najbardziej.

Czasem jednak fajnie jest wrócić do czegoś, co niby przestarzałe, ale zrobione przez nas własnoręcznie -na te szczególne okazje, czy na co dzień.

Ciasto na pierogi według przepisu babci, pączki według przepisu cioci Lodzi a nie te gotowe z cukierni czy marketu, sweter zrobiony na drutach czy szydełkowy szal, IMGP0116gliniany wazonik wypalony w specjalnym piecu podczas warsztatów ceramicznych.

Coraz częściej wracamy do rękodzieła.

Zachwyciły mnie podczas wakacji kwiaty (wszystkie, które występują na Mazurach) prezentowane w skansenie w Węgorzewie, zrobione ze specjalnie przygotowywanych tkanin. Każdy listek oddzielnie! Nie do pomyślenia!DSC_0440 Tkane ręcznie na krosnach chodniczki, cudowne w swej prostocie kosze z wikliny łyka cz łubni (stad łubianki), naczynia wypalane różnymi technikami, pisanki. DSC_0433

A jednak tkwi w nas tęsknota za tym, co zrobimy sami.

Zadowolenie, satysfakcja, poświęcony czas, wysiłek, ćwiczenie cierpliwości mogą dać nie tylko radość, ale także wzmocnić poczucie naszej wartości.

zdjęcia Lucek Zytka i ja

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.