Typ kolorystyczny LATO

 

Latem barwy nie są tak czyste jak wiosną, zmęczone upałem sprawiają wrażenie przypudrowanych.

Cypr3

Lato to najbardziej reprezentatywny typ urody dla naszej szerokości geograficznej. ponad połowę populacji Polaków.

Lato jest typem chłodnym. Uroda Lata nie znosi kontrastów, ani barw mocno nasyconych, czyli intensywnych. Jest delikatna i często mało wyrazista. Lato najlepiej wygląda w kolorach rozmytych, pastelowych, przytłumionych w chłodnej tonacji. Lato to często typ urody nie rzucający się w oczy, czego nie należy utożsamiać z jej brakiem.

Kolory Lata określa się jako chłodne, zszarzone, przypudrowane, podbarwione błękitem lub szarością.agnieszka_furtak 8

        Znajdź w sobie Lato

Włosy – w dzieciństwie najczęściej jasny blond, stopniowo ciemnieją, przechodząc w ciemnopopielaty lub mysi brąz. Zdarzają się także włosy naturalnie platynowe, popielato-blond, srebrzysto popielate, nigdy włosy czarne.

Lato neguje swój kolor włosów, dlatego chętnie je farbuje. Zalecany jest balajage, pasemka utrzymane w chłodnych tonacjach, jakby naturalnie rozjaśnione słońcem, farbowanie na kolor: srebrny, platynowy,IMG_5218

bakłażan, burgund, a z brązów – jasna czekolada.

Kolor czarny, zażółcenie, żółte lub ciepło rude pasemka wyglądać będą zawsze u Lat jak czapka z włosów lub peruka.

Siwizna Lat ma szlachetną srebrzystą barwę.

Brwi – odcień popielaty.

Oczy – mogą być niebieskie, szaroniebieskie, zielononiebieskie, fiołkowe z domieszką brązu. Rzadkością są oczy ciemnobrązowe, ich tęczówka zabarwiona jest zwykle na szaro lub niebieskawo. Częściej występują oczy szarobrązowe lub jasnobrązowe. Oczy nie działają w twarzy mocno, sprawiając wrażenie przymglonego spojrzenia, białkówka jest zszarzona lub zażółcona

Oczy „podsinione” to także jedna z charakterystycznych cech Lata.

Skóra – najczęściej jest jasna z różowym zabarwieniem, może występować także skóra oliwkowa, blady beż, biała niemal przezroczysta, z niebieskawym odcieniem lub brązowa ze śladami szarości popularnie zwana ziemistą. Piegi mają odcień szarobrązowy, a nie rdzawy czy złotobrązowy.

Usta – czerwień wargowa ma zwykle delikatny odcień chłodnego różu.

Lato nie ma raczej problemów z opalaniem, opalenizna ma odcień lekko różowy, lup przybiera odcień brązu orzechów laskowych.

Kolory Lata

W Lecie można wyróżnić trzy podtypy: delikatny, klasyczny i mocny.

Lato mocne – ciemniejsza oprawa oczu, zażółcona cera lub o odcieniu ziemistym – może nosić najmocniejsze barwy z palety Lata i część barw Zimy. Mocne Lato i słaba Zima mają zbliżoną paletę barw.

Najlepszym odcieniem bieli dla Lat jest tzw. biel chudego mleka – nie śnieżna i bez większej ilości żółtego pigmentu. Beże i brązy muszą mieć tonację różową (brąz gorzkiej czekolady, beż kakaowy), szarości od jasnopopielatych,agnieszka_furtak 1 aż po odcienie grafitu. Pięknie wyglądają na Lecie przydymione błękity, morskie odcienie zieleni, kolor lawendy, czerwień o tonacji maliny lub wina. Z żółcieni najlepiej zaprezentuje się rozbielona cytryna, czerń nieco „sprana”,agnieszka_furtak 4 u osób starszych oddalana od twarzy. Głębsza czerń doskonale prezentuje się natomiast w dodatkach takich jak buty, torebki, czy teczki.

Lato powinno zdecydowanie unikać starego złota, zieleni khaki (wojskowa), rudości, czerwieni pomidora i oranżu. Bardzo ciekawy efekt uzyskuje łącząc kolory w sposób monochromatyczny (różne intensywności barw tego samego koloru)

Biżuteria

Najwłaściwsza jest ta stylizowana na starą, pokryta patyną. Zdecydowanie najlepsze metale to stare srebro, białe złoto i platyna, a także perły o zabarwieniu szarym i różowym, hematyt, masa perłowa, kamienie przejrzyste np. kryształ górski, akwamaryna, szaroniebieskie agaty, krzemień pasiasty, granaty, niebieskawe opale, ametysty.

Dodatki dla Lat powinny być stonowane, tkaniny lejące o jedwabistym połysku np. koronki, dzianiny szydełkowe, szyfon, jedwab, satyna, muślin, tiul, aksamit, batyst, welur, kaszmir, flanela, miękka wełna.

Najkorzystniejsze desenie to – kurza stopka, drobne kwiatki, nieduże paski i grochy, jodełka, pepitka, tenis.

Perfumy łagodne, romantyczne, najlepiej sprawdzają się zapachy kwiatowe, aldehydowe i pudrowe. Ubiór mogą uzupełniać apaszki i szale z tkanin lejących, przezroczystych, lekko błyszczących.

Wybierając oprawki okularów Lato powinno decydować się na delikatne, nie rzucające się w oczy modele – biały metal, stare srebro, rogowe w odcieniu szarym, wszystkie przydymione plastyki.

Do dodatków zaliczamy także wyroby skórzane najlepiej z delikatnego zamszu, matowej, miękko wyprawionej skóry o delikatnej fakturze i skóry plecionej.

Przykładowe warianty łączenia kolorów w stroju Lat

Przygaszony granat możemy połączyć z niebieskim i czerwienią malin, szarością, jasnym różem i brązem, waniliową żółcienią i jasnym błękitem, ciemnym i jasnym szmaragdem.

Srebrną szarość łączymy z indygo, żółcienią, zielenią szmaragdową, burgundem, granatem, różem.

Mam nadzieję, że jeśli po przeczytaniu charakterystyki Lata poczuliście przynależność do tej właśnie pory roku moje wskazówki pomogą Wam podczas najbliższych zakupów wybrać takie części garderoby i dodatki, by stworzyć doskonałą harmonijną całość.

zdjęcia: Ania Zydler, Agnieszka Furtak i Kasia Kwaśniewska

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.