Typ kolorystyczny ZIMA

„A za oknami śnieg i wrony na śniegu…..                                      K. I. Gałczyński

Zima to pora pełna kontrastów – czysta połyskująca biel śniegu, ciemne kontury drzew, zieleń świerków, i jodeł, lodowato błękitne niebo i błyszczące w słońcu sople lodu…IMG_0070

Podobnie wśród ludzi. To najchłodniejszy ze wszystkich typów urody i stosunkowo łatwy do identyfikacji. Po najczęściej występującym w Polsce Lecie – Zima znajduje się na drugim miejscu. Głównie spotkać można ja w gorących Włoszech, Hiszpanii, na Węgrzech, w Gruzji. Zimę natura obdarzyła bardzo ciekawą urodą.

Ciemne włosy od brązu po głębokie czernie, ciemna oprawa oka i jego wyrazistość (bardzo czysta białkówka), mocna czerwień wargowa to cechy, które sprawiają, że Zimy trudno nie zauważyć.

Wiele kobiet o zimowym typie urody zaliczanych było do sławnych piękności, np. Audrey Hepburn, Liz Taylor, Isabella Rosselini. W ich urodzie zauważyć można ciekawą sprzeczność – połączenie namiętności z chłodnym wdziękiem.4 - Kopia

Zima posiada jak wszystkie typy kolorystyczne swoje podtypy. Podtyp orientalny, czy egzotyczny charakteryzuje odcień cery śniady, brązowo-beżowy lub oliwkowy, piękna opalenizna, ciemne włosy i najczęściej ciemno brązowe lub czarne wręcz oczy. Często przez zażółcony odcień skóry Zimy egzotyczne brane są za Jesienie. Barwy jesieni jednak, np. zgniła zieleń czy rdzawy brąz sprawiają, że Zima wygląda o kilka lat starzej, jej oczy tracą blask, a cera nabiera niezdrowo zażółconej barwy.

Drugim podtypem jest tak zwana „Królewna Śnieżka” – czarne włosy, alabastrowa cera niebieskie lub zielone oczy, wypisz wymaluj postać z Disneyowskiej baśni.

Najrzadziej występującym typem jest platynowa blondynka o włosach prawie białych, błękitnych lub szaro-błękitnych oczach w bardzo ciemnej oprawie. To podtypy książkowe. Często mamy jednak do czynienia z wariantami kolorystycznymi, gdzie klasyczne, zimowe barwy pojawiają się w rozmaitych kombinacjach. Istnieje również typ tak zwanej Zimy słabszej wówczas charakterystyczny zimowy wizerunek osłabiony jest jaśniejszym kolorem włosów. Ich brąz złamany jest zwykle szarością i zbliżony do koloru gorzkiej czekolady. Siwizna Zim pojawia się z reguły wcześnie i przybiera odcień srebrny, piegi występują bardzo rzadko.

Wyrazistą urodę Zimy podkreślają barwy mocno nasycone, zestawiane kontrastowo i oczywiście chłodne.IMG_9721zz Zima świetnie wygląda w najmocniejszym z kontrastów, czerni z bielą. Rozjaśnianie włosów przez wprowadzanie pasemek postarza i rozmywa urodę Zim nawet starszych, choć powszechnie uważa się włosy blond za odmładzające. Jeśli chce koniecznie odejść od naturalnego koloru włosów może wybrać odcień wiśni lub bakłażanu. Kolory najbardziej korzystne dla Zimy to żółcień cytrynowa, czerwień krwi, malin i wina, zieleń szmaragdowa, granat, brąz gorzkiej czekolady, fiolet królewski, purpura, szkarłat, cyklamen, chaber.

Czerń zarówno we włosach, jak i w ubraniu nie postarza Zim. Można ją zestawiać z barwami mocnymi lub kolorami lodowymi, czyli z dużą domieszką bieli, np. róż lodowy, błękit lodowy, fiolet. Drugą z wiodących barw Zimy jest granat. Najkorzystniej wygląda z bielą, czerwienią, mocnym różem czy cytryną. U Zim dobrze prezentują się także kolory mocno nasycone czernią, czyli kolory ciemne.

Biżuterii Zim nie można przedawkować, pod warunkiem, że będzie błyszcząca i przejrzysta.

Cyrkonie, diamenty, kryształy Swarovskiego i zwykłe błyszczące szkiełka, błyszczące srebro, białe złoto i platyna podkreślą urodę Zimy. Biżuteria może być mocno błyszcząca i przyciągać uwagę swą ekstrawagancją. Oczywiście zależy to jeszcze od stylu kobiety, która ją będzie nosić. Wzory może wybierać Zima ostre, wyraziste, ekstrawaganckie, jednoznaczne, np. szerokie paski, duża krata, wzór lamparci, duże grochy, wzory graficzne, geometryczne, tenis, szkocka krata. Im drobniejszy wzór, tym bardziej  powinien być kontrastowy.

Tkaniny dla Zimy gładkie, delikatne, lejące, z lekkim połyskiem lub błyszczące, o widocznej fakturze, ekstrawaganckie, wyraziste: np. atłas, brokat, adamaszek, jedwab, surówka jedwabna, satyna, aksamit, tafta, szyfon, koronka, wełna, kaszmir, len z domieszką jedwabiu, sukno podkreślą także jej urodę.

Dodatki skórzane mogą też błyszczeć, np. lakierowana skóra, lub kontrastować z ubiorem przez mocniejszą barwę.

Cool is beautiful – tak można jednym zdaniem podsumować urodę typu zimowego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.